Klice su jeftina, zdrava hrana koju vrlo jednostavno možemo uzgojiti u kući ili stanu. Nije nam potreban ni vrt ni navodnjavanje, već nekoliko staklenki i netretirano sjeme za klijanje. Potrebno je samo stvoriti odgovarajuće temperaturne i vlažne uvjete.
Svi koji teže zdravom načinu prehrane odlučit će se za uzgoj ove visokovrijedne i ukusne namirnice. U vrijeme klijanja, u zdravoj sjemenki dolazi do promjene molekularne strukture, čime se višestruko povećava sadržaj vitamina, aminokiselina i vrijednih enzima, kojih u klicama ima čak 100 puta više nego u svježem voću i povrću.
Najbolja temperatura za uzgoj klica je oko 24 °C. Koristiti organsko sjeme za klijanje.
Najbolje ih je konzumirati sirove ili što manje termički obrađene te ih koristiti u salatama, sendvičima, hladnim juhama, namazima…
Konzumiraju se zajedno sa sjemenkama, budući da nakon ispiranja i tijekom klijanja postanu meke.
Klice mahunarki prije konzumacije potrebno je oprati i kratko termički obraditi, ostale se mogu konzumirati svježe.
Mungo klice možete koristiti u varivima, pržiti u woku s ostalim povrćem, stavljati u salate i na sendviče.
Određene vrste klica imaju određena ljekovita svojstva. Alfalfa klice preporučuju se djeci i odraslima. Sprječavaju nastanak osteoporoze, karcinoma i srčanih bolesti. Klice mung dala (mungo graha) čiste organizam od toksina i jačaju funkciju jetre, a iznimno su jednostavne za uzgoj. Klica badema povećavaju vitalnost organizma, dok se u klicama brokule kriju prave mineralno-vitaminske bombe. Klice graška pomažu stabilizaciji razine šećera u krvi, dok konzumacijom klica leće jačamo srce i imunološki sustav. Klice pšenice potiču rad metabolizma i uklanjaju stres. Mogu ih jesti i djeca. Klicama kvinoje, zobi i raži jačamo otpornost organizma, a one slanutka jačaju rad gušterače, želuca i srca. Savjetujem sjeme rotkvice, čije su klice izuzetno ukusne i dekorativne.
Facebook Comments