Tjedan dana uoči velikog posta Rusija proslavlja Maslenicu, tjedan palačinki, slavenski praznik kada cijela zemlja peče palačinke.
Maslenica se slavi 7 dana u domovima i na ulicama jer, vjeruje se, tko provede ovaj tjedan u dosadi i u gladi, cijele godine neće biti sretan.
Palačinke simboliziraju sunce i dolazak proljeća. Prema tradiciji, prva palačinka pravi se za pokoj duše umrlih i nosi se na groblje ili se nudi siromasima.
Zatim počinje pravo kulinarsko nadmetanje; poslužuju se za doručak, ručak i večeru; prave se od svih vrsta brašna; poslužuju se s kavijarom, lososom, gljivama, medom, džemom… Tjedan palačinki obilježen je raznovrsnim palačinkama.
Stari su Rusi vjerovali da jedući palačinke dobivaju energiju sunca.
U ruskim se gradovima organiziraju festivali posvećeni palačinkama, a u nekim je selima ipak sačuvana tradicija.
Prvog dana praznika u kuću se unosi snop slame od kojeg se pravi strašilo i oblači u žensku odjeću.
Gospođa Maslenica se cijeli tjedan nosi kroz selo i zbijaju se šale. Sedmog dana gospođa se spaljuje na lomači, u vatru se bacaju i palačinke i to je znak da se veselje treba umiriti jer dolazi post.
Tijekom tjedna Maslenice, meso je zabranjeno pravoslavnim kršćanima, ali su dopušteni mlijeko, sir i drugi mliječni proizvodi, pa je po maslacu Maslenica dobila ime. Glavno jelo za vrijeme Maslenice su palačinke blini (блины).
Facebook Comments